روز پدر و 5 حقیقت جالب درباره آن

شما شاید به پدر عزیزتان علاقه زیادی داشته باشید ولی چیز زیادی درباره روز منحصر به او می دانید؟ ما در این مقاله 5 حقیقت جالب درباره این روز را به همراه پیشنهاد مناسب کادوی این مناسبت را برایتان فهرست کرده ایم.


بیشتر بخوانید

درخشندگی ستاره متغیر

سطح درخشندگی متفاوت ستارگان و سیاره‌ها، همواره از مباحث جذاب علم نجوم بوده است. این پدیده جالبی است که از قرون وسطی اخترشناسان را آزار می‌دهد. آنها به فکر فرو می‌روند که چگونه یک جرم آسمانی گاهی آشکار و گاهی در آسمان گم می‌شود. این اجرام درخشندگی خود را از کجا می‌آورند. در این مقاله آن را کمی بیشتر توضیح می‌دهیم.


بیشتر بخوانید

blank

کسوف یا خورشید گرفتگی

تصور خاموش شدن خورشید ممکن است ترسناک به نظر بیاید! تاریک شدن خورشید در وسط روز پدیده عجیبی است که در نجوم به آن کسوف یا خورشیدگرفتگی می‌گویند. این پدیده جالب باعث می‌شود خورشید برای دقایقی به طور کامل یا جزئی تاریک شود.


بیشتر بخوانید

blank

خورشید: این گوی آتشین را بیشتر بشناسیم!

اغلب ما خورشید را به‌عنوان داغ‌ترین و بزرگ‌ترین جسم در منظومه شمسی تصور می‌کنیم و آشناترین جرم در کهکشان برای ماست. این گوی آتشین و زیبا نماد زندگی بخشی و نظم برای ما انسان‌هاست. اما وقت آن رسیده که این گوی آتشین را بهتر بشناسیم و از رمز و راز آن سر در بیاوریم...


بیشتر بخوانید

blank

منظومه‌ شمسی: همه چیز درمورد منظومه شمسی

همه ما می‌دانیم که سیاره‌ی زمین در کنار سیارات دیگر و مجموعه‌ای از قمرها، سیارک‌ها، خورشید و... در مجموعه‌ای به نام منظومه‌ی شمسی قرار گرفته‌است جالب است بدانید که منظومه شمسی تنها منظومه موجود در کهکشان نیست.


بیشتر بخوانید

blank

ستاره دنباله دار : گلوله های یخی کهکشانی

واقعا این دنباله درخشان که ما در آسمان شب می‌بینیم چیست؟ چرا همه ستاره‌ها دنباله دار نیستند؟ این ستاره از چه موادی تشکیل‌شده است و دلیل نور دنباله‌دار آن چیست؟! در این‌جا به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.


بیشتر بخوانید

illustration-of-black-hole-super-nova-release-high-energy-in-deep-space-outer-galaxy-concept-glowing

سیاهچاله: دریچه‌ای به سوی گذشته

شناخت سیاهچاله یکی از اسرارآمیزترین مباحث نجومی است. اگر جزو کسانی هستید که به علم نجوم علاقه دارید و کتاب‌هایی با موضوع نجوم و فیلم های مرتبط با آن را تماشا می‌کنید، با ما همراه باشید که امروز می‌خواهیم در مورد ماهیت سیاهچاله و حقایقی صحبت کنیم که شاید تاکنون نمی‌دانستید!


بیشتر بخوانید

American Native

دانستنی های کهکشانی: خسوف یا ماه گرفتگی

ماه گرفتگی یا خسوف یکی از اتفاقات جالب و عجیب آسمانی است که برای ماه اتفاق می‌افتد. خیلی از ما به علم نجوم و دلایل اتفاقات مختلف در کهکشان راه شیری علاقه‌مند هستیم. به همین دلیل در اینجا به دانستی های جالبی در مورد خسوف و انواع و دلایل آن می‌پردازیم.


بیشتر بخوانید

blank

دانستنی های کهکشانی: ستاره های کهکشان راه شیری

ستاره های کوچک و بزرگ در آسمان شب انقدر زیادند که نمی‌توانیم به راحتی آن‌ها را بشماریم. اگر شما هم عاشق آسمان شب باشید احتمالاً دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد ستاره های کهکشان راه شیری به دست بیاورید. در ادامه حقایق جالبی را در مورد ستارگان آسمان شب بیان می‌کنیم.


بیشتر بخوانید

فازهای ماه

فاز های ماه : 8 حالت مختلف ماه

در طول یک ماه قمری، حالت های مختلف ماه از روی زمین دیده می‌شود. گاهی فقط یک هلال باریک ماه دیده می‌شود و گاهی هم ماه کامل را در آسمان شب می‌بینیم. به این حالت های مختلف ماه اصطلاحاً فاز های ماه می‌گویند.


بیشتر بخوانید