آنچه باید در مورد خریدن و نام‌گذاری ستارگان بدانید.

بیشتر از سی سال است که نام‌گذاری و فروش اجرام آسمانی متداول و مرسوم شده‌است و سؤالی که برای افراد جامعه و ما پیش می‌آید این است که آیا کسی خواستار نام‌گذاری یا خرید ستاره یا اجرام آسمانی به نام خودشان بوده است یا خیر و یا  این که آیا تاکنون کسی ستاره‌ای خریداری و به اسم خودشان نام‌گذاری کرده‌است؟ سؤالات مشابهی  دیگری نیز درباره این موضوع به دست سایر سازمان‌های نجومی و همچنین نشریات نجومی در سراسر جهان رسیده است.

با توجه به سؤالات زیادی که درمورد فروش و نام‌گذاری ستارگان و همچنین سردرگمی‌هایی که درباره این موضوع به وجود آمده، این مقاله تمام تلاش خود را کرده تا به بعضی از این سؤالات پاسخ دهد. بیش از 15 سال پیش در زمینه این موضوعات تحقیق و بررسی‌هایی انجام شده. به طور خلاصه، هدف از نوشتن این مقاله آشنایی شما با برخی از حقایق است تا بتوانید در این زمینه، با دقت و تحقیقات کافی یک انتخاب آگاهانه داشته باشید.

چه کسی توانایی فروش یا خریدن یک ستاره یا نام‌گذاری آن را دارد؟

هر شخصی حتی شما هم می‌توانید یک ستاره یا هر جرم آسمانی دیگری را به نام خود یا عزیزانتان نام گذاری کنید. چندین شرکت هستند که می‌توانند یک ستاره را برای شما خریداری و همچنین نام‌گذاری کنند. شرکت‌هایی هم وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند بخشی از ماه را به شما بفروشند. همچنین شرکت دیگری ادعا می‌کند که می‌تواند بخشی از سیاره زهره و مریخ را به شما بفروشد! با این وجود، شرکت دیگری هم ادعا می‌کند که می‌تواند حتی یک کهکشان کامل را به اسم شما نام‌گذاری کند!

بنابراین قبل از این که بیشتر درگیر ادعا این شرکت‌ها شوید و به موضوع خریداری و نام‌گذاری ستارگان بپردازیم، بهتر است که به نکاتی در مورد این موضوع توجه کنید.

  • نام‌گذاری یا فروش ستارگان و سایر اجرام آسمانی توسط هیچ سازمان نجومی به رسمیت شناخته نشده‌است.
  • نام‌گذاری یا فروش ستارگان و سایر اجرام آسمانی مورد تایید یا توصیه و حمایت هیچ سازمان نجومی نیست.
  • اگر یک جسم آسمانی را خریداری یا نام‌گذاری کنید، این نام توسط هیچ سازمان یا ارگانی رسمی نمی‌شود.
  • اگر ستاره ای خریداری یا نام‌گذاری کنید، این نام در نمودارهای نجومی، کتاب اطلس یا منابع دیگر به کار نمی رود.

به نظر شما ادعا شرکت‌هایی که می‌گویند می‌توانند قطعه زمینی را در ماه به شما بفروشند صحت دارد یا خیر؟ عده‌ای از مردم بر این باور هستند که طبق نکته‌ای که در پیمان ماه ذکر شده، هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای مالکیت در فضا را داشته باشد، با  این حال این امر مردم را از انجام این کار منع نمی‌کند. هرچند که از نظر قانونی، هیچ کس نمی‌تواند ادعای مالکیت ماه را داشته باشد. به همین دلیل هر مدرکی که مبنی بر مالکیت اجرام آسمانی خریداری می‌کنید که ادعا می‌کند شما مالک بخشی از ماه یا سایر اجرام آسمانی هستید، فقط به عنوان یک ایده نو و تازه در نظر گرفته می‌شود.

هزینه خریدن یا نام‌گذاری ستاره چقدر است؟

هزینه‌ها با یکدیگر فرق می‌کنند اما ممکن است که نام‌گذاری یک ستاره چیزی حدود 2 میلیون تومان برای شما هزینه داشته باشد. همچنین خرید تکه زمینی در ماه ممکن است حدود 1 میلیون برای شما تمام شود!

برای هدف خود از خریدن ستاره چه نقشه‌ای کشیدید؟

همزمان با نام‌گذاری یک ستاره، شما مدرکی دریافت می‌کنید که نشان می‌دهد این ستاره برای شما نام‌گذاری شده‌ و این مدرک دارای یک نموداری است که برخی از اطلاعات مربوط به ستاره در آن نوشته شده‌است. همان ‌طور که گفتیم، هر کسی می‌تواند یک جرم آسمانی را به صورت قانونی و درست، نام‌گذاری و یا خریداری کند و این کار به همان اندازه معتبر خواهد بود که خرید دیگر اشیا معتبر است. بعضی‌ها تعجب می‌کنند که مگر چه کاری می‌توان با این انجام داد و این که آیا این مالکیت واقعا معتبر و قانونی است یا خیر. منظورم این است که، اگر بخشی از ماه را خریداری کردم و در آینده فضانوردی در بخشی از زمین من در ماه قدم گذاشت، آیا می‌توانم به آن‌ها بگویم که از ملک من خارج شوید؟ چنین اتفاقی بسیار ناخوشایند خواهد بود.

پکیج هدیه ستاره
پکیج هدیه ستاره

شاید بهترین و مطمئن‌ترین نظری که می‌توان در مورد این کار داد این است که این خرید ارزش نمادی دارد. به نظر می‌رسد که ارزش چنین خریدی، فقط نام‌گذاری احساسی یک ستاره برای یک دوست عزیز باشد تا احساسات و علاقه خود نسبت به آن فرد را بیان کنیم. من با خوشحالی اعتراف می‌کنم که این یک کار بزرگ و یک حس انسان دوستانه است.

این هم بخوانید
روز پدر و 5 حقیقت جالب درباره آن

چه کسی می‌تواند یک ستاره یا یک جسم آسمانی دیگر را خریداری یا نام‌گذاری کند؟

هر کس می‌تواند یک ستاره بخرد یا اسم خود را روی ستاره نام‌گذاری کند. به نظر می‌رسد هدف از خرید ستاره به دست آوردن آن است، اما همان‌طور که می‌دانید نام‌گذاری یک جرم آسمانی یا خرید بخشی از آن به اندازه کافی عملی مشخص، در دسترس و قابل لمس نیست. برای مثال خرید جسمی که می‌توانید از نزدیک مشاهده یا لمسش کنید لذت بیشتری نسبت به خرید وسیله‌ای دارد که توانایی لمس آن از نزدیک را ندارید. از این گذشته، هیچ کسی صاحب ستاره‌ها نیست! این را در نظر بگیرید: حدود 35 میلیارد ستاره در کهکشان وجود دارد که متعلق به هر شخص زنده‌ای در دنیا است.

بنابراین، من برای کسانی که خواستار نام‌گذاری یا خریدن ستاره برای خودشان هستند پیشنهادی دارم. با یک دوست، شریک، همسر یا هر شخص دیگری شبی که در آن تاریخ خاطره ای فوق العاده دارید را به یاد بسپارید. به آسمان شب آن روز نگاه کنید و یک ستاره روشن دقیقا در بالای سرتان متعلق به آن زمان و مکان اشاره کنید و آن را به نام خودتان نام‌گذاری کنید.

اگر این کار را با کسی انجام دهید که از صمیم قلب به او نزدیک هستید. مطمئنا خرید یک ستاره برایتان معنادار خواهد بود. اما چگونه میتوانیم ستاره های آن شب را پیدا کنیم و بر اساس موقعیت مکانی اون مناسبت، ستاره ای درست در بالای سرمان انتخاب کنیم؟ مای ستاره این کار را برای شما انجام می دهد. این کار دانش و اطلاعات نجومی نیاز نخواهد داشت و بهتر است که وقت خود را برای بیرون رفتن در یک شب تاریک و نگاه کردن به ستاره‌ ی خود و لذت بردن از یکی از بزرگترین منظره‌های طبیعت صرف کنید و باقی کار ها را به مای ستاره بسپارید.

خریدن ستاره ها
طرح چینش ستارگان در آن شب رویایی خود به مرکزیت ستاره ای واقعی مخصوص شما! هدیه ای خارق العاده برای مناسبت های شما.

چه کسی می‌تواند به طور رسمی یک ستاره یا یک جرم آسمانی را نام‌گذاری کند؟

قرن‌هاست که اخترشناسان اجرام آسمانی روشن و واضح را نام‌گذاری کردند که بسیاری از آن‌ها دارای منشا خاورمیانه‌ای هستند. اما با توجه به این که فقط تعداد کمی از هزاران ستاره هر شب به طور واضح و چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند و میلیون‌ها ستاره دیگر فقط با تلسکوپ دیده می‌شوند، احتمالا نامی توسط سازمان‌های نجومی به آن‌ها اختصاص داده نمی‌شود، مگر این که اجرام خاص یا خاصیت غیرمعمولی داشته باشند. برای وضوح و نظم بیشتر، برچسب زدن اجرام، فهرست بندی و مطالعه و سهولت در یافتن آن‌ها همه ستاره‌ها اکنون توسط اخترشناسان شماره دار شدند.

امروزه اجرام کشف شده، مانند ستاره دنباله دار یا سیارک‌ها، ممکن است به نام کاشف آن نامگذاری شوند. قمرهای اطراف سیارات یا ویژگی‌های دیگر در کره زمین یا ماه دارای نام‌هایی هستند که مطابق با دلایل خاصی به آن‌ها داده شده‌است. در حال حاضر تنها سازمانی که نام‌گذاری ستارگان و اجرام آسمانی را به هر روشی انجام می‌دهد، اتحادیه بین المللی نجوم است. IAU در سال 1919 برای ارتقا و محافظت از علم نجوم از طریق عملیات بین‌المللی تشکیل شد. این سازمان توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده‌است و یک سازمان جهانی است و کشورهای دارای سرمایه نجومی قابل توجه و مهم در آن عضو هستند.

IAU چیست؟

داده‌های نجومی به IAU منتقل شده و سپس ضبط و پخش می‌شوند و در این مورد خاص ممکن است برخی از اجرام نام‌گذاری شوند. جامعه ستاره شناسان آماتور سولنت به عنوان یک سازمان نجومی، با این سیاست موافق هستند. بنابراین، اگر کسی غیر از IAU به شما گفت که می‌توانند یک جرم آسمانی را به نام شما کنند و خود ستاره را به شما بفروشند دروغ می‌گویند. چون نام‌گذاری یا خریدن ستاره ها جز سوابق رسمی آن‌ها نیست.

این هم بخوانید
چگونه می توان ستاره قطبی را در آسمان پیدا کرد؟

یکی از مخالفان این موضوع با استفاده از اصطلاح ”رسمی” مسئله‌ای را مطرح کرده‌است و بیان کرده که هیچ کس حتی IAU واقعا صلاحیت نام‌گذاری و فروش ستاره‌ها را در یک قالب رسمی ندارد، اما آیا این موضوع در مورد سازمان‌هایی که جزئی از IAU نیستند یا به هیچ وجه با IAU هماهنگ نیستند هم صدق می‌کند؟

این نکات به چه معنی است؟

این به این  معنا است که فقط IAU ، همان‌ طور که توسط اکثر کشورها در جهان به رسمیت شناخته شده‌است، یک جرم آسمانی را نام‌گذاری یا شماره ‌گذاری می‌کند و این وظیفه توسط بقیه جامعه علمی و نجومی شناخته و تایید می‌شود. از این رو نام‌گذاری اجرام آسمانی توسط سازمان‌هایی غیر از IAU و حتی توسط هیچ سازمان نجومی یا علمی دیگری در هیچ کجا به رسمیت شناخته نمی‌شود. هیچ ضرورتی ندارد تا شما به IAU نزدیک شوید تا اجرام آسمانی را به شما بفروشد یا آن را به نام شما یا هر کس دیگری نام‌گذاری کنند. با این حال اگر این کار را هم کنید باز آن‌ها شما را از خرید یا نام‌گذاری یک جرم آسمانی مانند هر سازمان واقعی، نجومی و علمی دیگری منصرف می‌کنند.

بنابراین چه کسی نام گذاری ستاره‌ها و فروش بخش‌هایی از اجرام آسمانی را انجام می‌دهد؟

بسیاری از شرکت‌ها مدعی هستند که می‌توانند یک ستاره را برای شما نام‌گذاری ‌کنند. تبلیغات این شرکت‌ها را می‌توان در همه اماکن مشاهده کرد. اخیراً این روند ترند و مرسوم شده و این شرکت‌ها در جایی اعلام کرده‌اند که خدمات نام‌گذاری آن‌ها فقط نمادین است و هیچ رسمیتی ندارد.

قانونی بودن این شرکت ها یا کلاهبرداری؟

شاید نام‌گذاری ستاره کاری غیرقانونی به شمار نرود، اما ارزش فکر کردن به این موضوع را دارد که آیا از نظر اخلاقی لازم است. تا به خریدار در مورد حقایق این موضوع بگوییم یا خیر؟ سوالاتی که برای افراد جامعه در مورد نام‌گذاری ستارگان به وجود می‌آید، نشان می‌دهد که برخی از شرکت‌های نام‌گذاری ستاره، خریدار را از وضعیت واقعی نام‌گذاری مطلع نمی کنند. یکی دیگر از راه‌ها لیست کردن نام افراد مشهوری است که ستاره‌ای را به نام خودشان نام‌گذاری کرده‌اند. گویی این کار به معنای تایید و به رسمیت شناختن برخی از خدمات خودشان است. بنابراین مای ستاره در تمامی مراحل خرید و نامگذاری پکیج هدیه ستاره، کاملا شفاف و صریح حقیقت را به شما می گوید. درصورتی که مشتری از مضمون و محتوای این هدیه آگاه نباشد، نمی تواند خرید خود را نهایی کند.

چگونگی مشاهده ستاره های خریداری شده؟

خریدن ستاره و مشاهده آن
در حال یافتن ستاره

برخی از افرادی که ستاره خریداری کرده‌اند می‌خواهند ستاره خود را ببینند. از آن‌ جا که بیشتر این “ستاره‌های نام‌گذاری شده” ضعیف و کم نور و فراتر از توان مشاهده با چشمان غیر مسلح هستند. در وهله اول چالشی برای پیدا کردن ستاره و سپس ناامیدی احتمالی از دیدن یک ستاره به  وجود می‌آید. دقیقا همان ستاره که از دور شبیه به نقطه‌ است و به سختی ازمیان صدها ستاره دیگر در همان محدوده قابل تشخیص است.

تقریباً واضح است که یک خریدار برای دیدن ستاره‌هایش به یک تلسکوپ نیاز دارد. و وقتی چند خریدار قصد تماشای ستاره خود را دارند، باید به مرکز مربوط به آن مراجعه کنند. اگر ستارگان به راحتی نشان داده نشوند، خریدار ممکن است از این موضوع  که نام‌گذاری ستارگان کنترل نشده و نامنظم است ناراضی باشد. مای ستاره برای حل این مشکل نیز با همکاری یک کمپانی هلندی به نام OSR. با استفاده از اپلیکیشن رایگان این شرکت، امکان رصد و ردیابی لحظه ای ستاره ای را که دریافت شده به مشتریان خود می دهد. اینگونه هر زمان و از هر مکان که بخواهند به صورت همیشگی موقعیت دقیق ستاره خود را پیدا کنند!

ادعای مالکیت بر روی ستاره ها؟

خریدار ممکن است واقعا اعتقاد داشته باشد که مالک این اجرام آسمانی است. پیامدهای حقوقی مالکیت اجرام آسمانی احتمالا سال‌هاست که وکلای حقوقی را به خود مشغول کرده‌است. مسلما اجرام آسمانی متعلق به هیچ کس نیست. دیدگاه ما نسبت به فضا این است که تقریباً هر کسی می‌تواند به صورت رایگان از آن استفاده کند. یک خریدار باید ذهن خود را در مورد این موضوعات باز کند و باید با واقعیت‌های مربوط به این عمل به طور واضح روبه رو شود.

این هم بخوانید
9 کادوی مخصوص ولنتاین برای آقایان

با این حال، از ارزش نمادین این کارها چیزی کم نمی‌شود. از این گذشته، نام‌گذاری یک ستاره برای یک عزیز یا برای یادبود کسی، مطمئنا به عنوان یک حرکت عاشقانه در نظر گرفته می‌شود.

نتیجه‌گیری

شاید با بیان این مطالب از طرف مای ستاره، کاری عجیب به نظر برسد و مطمئن هستم که ممکن است کسی بتواند حرف‌های من را با لحن و با منظور دیگری بیان کند. این سرمایه شماست و میتوانید آن را طوری که مناسب شماست هزینه کنید، اما بهتر است که با دید باز این کار را انجام دهید. این امکان وجود دارد که نام‌گذاری ستاره و کارهایی از این قبیل می‌تواند به نفع خریدار و نهادهای علمی باشد و به رسمیت شناخته شود و همچنین این عمل ممکن است در جامعه نجومی مورد تایید باشد. هرچند که تا به امروز چنین نیست.

اگر می‌خواهید یک ژست عاشقانه بسازید، چرا از یک هدیه واقعی در کنار ستاره استفاده نمی‌کنید؟ شکلات، کارت پستال، نامه عاشقانه، جواهرات، گل، یک وعده غذایی، لباس، بلیط تئاتر، تعطیلات و غیره که یک لیست بی پایان است! اگر می‌خواهید این کار را برای یکی از خویشاوندانتان، همسر، یا فرزند خود انجام دهید، من محصولات فروشگاه مای ستاره را پیشنهاد میکنم. اگر برای یادبود یک فرد فوت شده این کار را می‌کنید، پس بهتر است که مناسبت خود را در سفارش پکیج هدیه ستاره “یادبود” انتخاب کنید.

من مطمئن هستم که همه فوت شدگان نیازمند یک قدردانی و تشکر هستند. اگر بودجه شما محدود است، کلمات بار معنایی دارند و با ارزش هستند. هرگز قدرت بیان کلماتی مانند “متشکرم”، “من تو را دوست دارم”، “دلم برایت تنگ شده”، “من اغلب به تو فکر می‌کنم” را دست کم نگیرید و در کنار تابلوهای دست ساز مینیاتوری مای ستاره از آن ها قدردانی کنید.

آیا نام‌گذاری و خرید ستاره مانند یک ژست یا یک حرکت عاشقانه، سرگرمی بی ضرر، یک هدیه خارق العاده یا یک نوع کلاهبرداری است؟

اگر تاکنون در مورد این موضوع مطلبی خوانده‌اید، امیدوار هستم که بتوانید یک انتخاب آگاهانه داشته باشید. یا حداقل کمی بیشتر در مورد این مسئله تحقیق کنید تا با ذهن و دیدگاهی درست این راه را انتخاب کنید. کافی است بگوییم که جامعه با نام‌گذاری ستاره‌ها، اعتبار خود را برای حضور در شرکت‌های نام‌گذاری و مانند آن‌ها خرج نمی‌کند. در حال حاضر امیدوارم که با خواندن دقیق این متن، درباره مضمون و محتوای خرید یا نام‌گذاری یک ستاره یا اجرام آسمانی دیگر اطلاعات کاملی بدست آورده باشید.

در نتیجه هدف ما این است که افراد را از حقوق، قوانین، اشتباهات در زمینه نام‌گذاری یا خریدن ستاره و اجرام آسمانی مطلع کنیم. شاید حتی آن‌ها را از انجام این کار منصرف کردیم، اما با این حال خریدار با خواندن این متن نسبت به برخی حقایق و قوانین آگاه شده‌است.

نام‌گذاری و خریدن ستاره

و در آخر این که افرادی که این متن را می‌خوانند درباره این موضوع چه فکری می‌کنند؟

  • این صفحه را از طریق لینک یا صفحه دیگری پیدا کردید؟
  • آیا نام‌گذاری یا خرید یک ستاره ایده خوبی است یا خیر؟
  • آیا تاکنون ستاره یا اجرام آسمانی را خریداری یا نام‌گذاری کرده‌اید؟
  • آیا به کسی پیشنهاد خریدن یا نام‌گذاری ستاره یا اجرام آسمانی را داده اید؟
  • آیا این متن تاثیری در سهولت تصمیم گیری شما در زمینه خرید یا نام‌گذاری ستاره یا اجرام آسمانی داشت؟
  • آیا هنوز هم به خریدن یا نام‌گذاری ستاره یا اجرام آسمانی فکر می‌کنید؟

نظرات خود را در قسمت کامنت پایین همین صفحه به ما بگویید.

به این مطلب امتیاز دهید

Rating 4.20 from 5 votes

مطالب مشابه